۱۳۹۵/۵/۴ 18:18 143  بازدید


روتيتر يبل يبفلقف يقليبل

اجلاس سران عرب در موریتانی؛ مشارکت ضعیف در سایه اختلافات


زيرتيتر يبل يبفلقف يقليبل

سطح مشارکت ضعیف

پایگاه خبری سومریه نیوز در این رابطه به نقل از یک منبع ریاست جمهوری اعلام کرد که «فؤاد معصوم» رئیس جمهوری عراق در اجلاس سران عرب شرکت نخواهد کرد و «ابراهیم الجعفری» به جای وی ریاست هیئت اعزامی عراق به نواکشوط را برعهده خواهد داشت.

معصوم در توضیح عدم مشارکت خود، پرداختن به موضوعات سیاسی ضروری در بغداد را اعلام کرده است.

بنا بر اعلام منابع آگاه، سطح مشارکت در بیست و هفتمین اجلاس سران عرب پایین خواهد بود و علاوه بر عدم حضور رئیس جمهوری عراق، «سلمان بن عبدالعزیز»  پادشاه عربستان سعودی، ابومازن رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، «عبدالله دوم» پادشاه اردن و «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر نیز در این اجلاس شرکت نخواهند کرد. «شریف اسماعیل» نخست وزیر مصر ریاست هیئت اعزامی این کشور به موریتانی را برعهده خواهد داشت.

درباره مشارکت پایین در این اجلاس علل مختلفی مطرح است: ۱- اظهارات اخیر «وائل ابوفاعور» وزیر بهداشت لبنان درباره هتل های محل اقامت سران عرب مبنی بر اینکه به لحاظ فنی و تکنولوژی ظرفیت پوشش رسانه ای اجلاس را ندارند و همچنین از نظر ساختاری مناسب اقامت برای هیئت های اعزامی نیستند.

۲- به لحاظ سیاسی نیز برخی کشورهای عربی خواهان مشارکت در تصمیم گیری هایی که در دستور کار اجلاس قرار خواهد داشت نیستند.

روسیا الیوم نیز گزارش داد که کرسی سوریه در این اجلاس خالی است و این در حالی است که تلاش های بسیاری در جهان عرب به ویژه از سوی عمان، عراق و الجزایر برای بازگرداندن سوریه به اتحادیه عرب صورت گرفته بود بخصوص پس از مشارکت مخالفان سوری در اجلاس قطر که در سال ۲۰۱۳ برگزار شد.

محورهای بحث

مبارزه با تروریسم مهمترین محور گفتگوها در این اجلاس خواهد بود و وزیران خارجه برخی کشورهای عربی حمایت خود را از تمام ابتکار عمل ها برای پایان بخشیدن به بحران های سوریه، لیبی و یمن اعلام کرده اند.

قضیه فلسطین با تمامی ابعاد آن از جمله روند سازش با رژیم صهیونیستی، قدس، شهرک سازی و آوارگان فلسطینی نیز یکی از محورهای مورد مناقشه در این اجلاس است.

روابط ایران و کشورهای عربی پس از تحولات اخیر در عراق و سوریه از دیگر موضوعات مورد بررسی در این اجلاس خواهد بود. به نظر می رسد کشورهای عربی به خاطر وجود اختلافات عمیق نتوانند به اجماع در تصمیم گیری ها دست یابند. اختلاف نظر آشکار و پنهان درباره کودتای نافرجام ترکیه نیز مزید بر علت شده و بر دستیابی به توافق در تصمیم گیری ها تاثیر خواهد گذاشت.

به اعتقاد کارشناسان، به دلیل عدم مشارکت برخی سران عرب در این اجلاس می توان آن را اجلاس غایبان نامید، به تعبیری دیگر بسیاری از رهبران عرب برای پرهیز از رویارویی با یکدیگر بر سر مسائل مورد اختلاف در این اجلاس شرکت نکرده اند.

با توجه به اینکه سایه سنگین عربستان سعودی همواره در چنین نشست هایی وجود داشته و بر نتایج حاصل از آن تاثیر داشته است، روزنامه المدینه چاپ عربستان نوشت: در پایان اجلاس سران عرب بیانیه ای قرائت خواهد شد که در آن از جمهوری اسلامی ایران خواسته شده است که از سیاست های تنش زا در کشورهای عربی دست بردارد.

به ادعای این روزنامه، در این پیش نویس مداخله ایران در بحرین، سوریه و شبه جزیره عرب محکوم و از تهران خواسته شده است به تبلیغات علیه کشورهای عربی پایان دهد.

در این پیش نویس همچنین ادعا شده است که جزایر سه گانه ایران بخش جدایی ناپذیر امارات متحده عربی است و ایران باید از اقدامات تنش زا دست بردارد که به منزله مداخله در امور کشورهای با حاکمیت مستقل است و این مسائل کمکی به اعتمادسازی نمی کند و عاملی برای تهدید امنیت و ثبات منطقه است.

گمانه زنی شده در بیانیه پایانی این اجلاس خواسته می شود که موضوع جزایر سه گانه در شورای امنیت مطرح شود.

ادعای برخی کشورهای عربی درباره جزایر سه گانه در حالی مطرح می شود که اندیشمندان جهان عرب همچون «محمد حسنین هیکل» نیز این جزایر را متعلق به ایران دانسته اند امری که موجی از حمله در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به ویژه بحرین و امارات را علیه وی به راه انداخت.

جستجوی پیشرفته


گروه :

       • پربازدیدترین ها
  • آخرین خبرات