۱۳۹۵/۵/۴ 18:18 144  بازدید


روتيتر يبل يبفلقف يقليبل

اصرار مخالفان بر توافق مسکو و واشنگتن درباره سرنوشت بشار اسد


زيرتيتر يبل يبفلقف يقليبل

در این میان اما از مدتی قبل رسانه های غربی و منطقه ای حامی مخالفان سوری از توافق آمریکا و روسیه درباره سرنوشت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، خبر داده و مانور خود را آغاز کرده اند. تکیه این رسانه ها در این خصوص بر سفر «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا، به روسیه و مذاکرات وی با مقامات کرملین استوار است.

اصرار مخالفان

بنا بر ادعای منابع مخالف سوری که از بخشی از سند تفاهم‌های آمریکا و روسیه آگاه شده‌اند، این تفاهم‌ها شامل مشخص کردن دقیق وضعیت بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه نیز هست. از این نظر که با آغاز مرحله انتقالی تمامی اختیارات اسد از وی سلب می‌شود. به گفته این منابع جان کری، وزیر خارجه آمریکا در دیدار اخیرش با سرگئی لاوروف، همتای روسی خود درباره لزوم بازگشت به مذاکرات پس از توافق بر سر سرنوشت بشار اسد کاملا جدی بود. مسکو پیام آمریکا را به شکل مثبت دریافت کرده و تلاش کرد تا تعهدات مشخصی بدهد. واشنگتن نیز تصمیم گرفته این تعهدات را قبل از فاش کردن، در بوته آزمایش قرار دهد.

قرار است هفته جاری نشست‌هایی برگزار شود که سرنوشت دور جدید مذاکرات ژنو را مشخص کند. کری با لاوروف در حاشیه نشست کشورهای شرق آسیا در لائوس دیدار خواهد کرد.

بر اساس گزارش های موجود، واشنگتن و مسکو با افزایش همکاری میان خود و اتخاذ «اقدامات چشمگیر» برای نجات آتش‌بس در سوریه توافق کرده‌اند. جان کری اعلام کرده رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد روس‌ها را بیازماید تا ببیند که آیا آماده اجرای آنچه در مذاکراتمان در مسکو داشتیم هستند یا خیر.

در این میان استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه نیز گفته که امیدوار است بتواند مذاکرات صلح سوریه را در ماه اوت ازسر بگیرد.

از سوی دیگر احمد رمضان، عضو ائتلاف مخالفان سوریه گفته است: ائتلاف مخالفان هنوز از محتوای توافق آمریکا و روسیه درباره سوریه اطلاع نیافته‌اند. ما درباره فضای این تفاهم‌ها از طریق تماس‌ با طرف‌های مرتبط با این موضوع اطلاع یافته‌ایم. طرف آمریکایی می‌خواهد تا زمانی که این تفاهم‌ها به مرحله اجرا نرسیده جزئیات آن را مخفی نگه دارد. تجربه آن‌ها با روس‌ها خیلی دلگرم کننده نیست چرا که تفاهم ها و توافق‌های زیادی وجود دارد که روس‌ها پایبندی‌شان را به آن اعلام کرده‌اند اما آن را اجرا نکردند.

رمضان گفت:‌ توافق شامل دیدگاه مشترکی برای مبارزه با تروریسم با تمامی تشکیلاتش است؛ چه داعش و چه جبهه النصره یا گروه‌ها و سازمان‌هایی که ایران آن‌ها را آموزش داده است. در صورت اجرای توافق حمایت از این گروه‌ها متوقف شده و به طور کامل از خاک سوریه خارج می‌شوند. همچنین با توقف بمباران و حل مسئله مناطق محاصره شده و ورود کمک‌های بشردوستانه توافق شده است. این زمینه مهمی برای آغاز مرحله جدید مذاکرات است.

هند قبوات، عضو هیئت عالی مذاکره کنندگان مخالف سوری نیز می‌گوید: مخالفان سوریه و مشخصا هیئت عالی آماده‌اند تا در جهت توقف خونریزی در کشور گام بردارند. اگر بازگشت به مذاکرات به پایان محاصره و توقف درگیری و خونریزی و ارسال کمک‌های بشردوستانه بینجامد در آن صورت بی‌تردید ما در مذاکرات کارشکنی نمی‌کنیم. مخالفان طی روزهای آتی منتظر میزان آمادگی نظام سوریه و هم‌پیمانانش برای گام برداشتن در جهت اعتمادسازی هستند.

تکذیب روسیه

اما یک منبع آگاه روسی در این رابطه گفت:‌ من از اینکه برخی دوست دارند اعلام کنند که مسکو دست از حمایت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه برداشته، تعجب می‌کنم. براساس پیگیری‌های ما و اطلاعات رسیده از نتایج مذاکراتی که در مسکو درباره سوریه انجام شده روسیه موضعش را درباره سرنوشت اسد تغییر نداده و نخواهد داد. اکثر طرف‌ هایی که با روسیه درباره سوریه مذاکره می‌کنند دائما درباره سرنوشت بشار اسد سوال می‌کنند برخی معتقدند که باید برود و برخی معتقدند که باید بماند چون ضامن ثبات کشور و منطقه است.

این مقام تصریح کرد که این به معنای این نیست که مسکو می‌خواهد اسد در راس قدرت بماند همانطور که به آن معنا نیست که می‌خواهد که او از قدرت کنار برود. مسکو بر تعیین سرنوشت قدرت و زیرساخت‌های آینده سوریه و اینکه آنها خودشان برای سرنوشت‌شان از طریق مذاکره تصمیم بگیرند، تاکید دارد.

این منبع درباره مذاکرات قریب‌الوقوع در ژنو بین کارشناسان و دیپلمات‌های آمریکایی و روس گفت: این مذاکرات در واقع در سطح کارشناسان است و آنها به بررسی جزئیات فنی و اجرایی مسائلی خواهند پرداخت که سرگئی لاوروف و جان کری وزیران خارجه روسیه و آمریکا در مسکو بر سر آن توافق کردند.

وی پیش‌بینی کرد که اعلام تحقق پیشرفت در این زمینه و چه بسا آغاز اجرای آن گام‌ها در دیدارهایی که ۲۶ و ۲۷ ژوئیه (سه ‌شنبه و چهارشنبه جاری) انجام خواهد شد، باشد. گنادی گاتیلوف، معاون لاوروف در این نشست‌ها مشارکت خواهد اشت.

این منبع افزود: مذاکرات کری در مسکو منجر به توافق روسیه و آمریکا درباره همکاری مشترک در جوانب اصلی مورد توافق و تلاش بیشتر دو طرف در زمینه‌هایی از جمله برقراری آتش‌بس و از سرگیری مذاکرات شد. همچنین این مذاکرات منجر به هماهنگی در مقابله با دو گروه تروریستی داعش و النصره شد و مسائل مورد اختلاف دیگر به مرحله بعد موکول شد تا دو طرف به وظایف خود طبق توافق اخیر عمل کنند.

فرجام سخن آنکه به نظر می رسد با توجه به تضعیف جبهه مخالفان سوری در ماه های اخیر و با توجه به در پیش بودن مذاکرات صلح، مخالفان و حامیان آنها درصدد هستند تا با به راه انداختن نوعی جنگ رسانه ای و تبلیغاتی فضای مذاکرات آینده را در اختیار خود بگیرند. اتخاذ چنین رویکردی از سوی کشورهای غربی بارها و پیش از آغاز مذاکرات مهم انجام شده و غربی ها در پیشبرد این استراتژی سابقه دار هستند.

جستجوی پیشرفته


گروه :

       • پربازدیدترین ها
  • آخرین خبرات