۱۳۹۵/۵/۴ 18:18 154  بازدید


روتيتر يبل يبفلقف يقليبل

یکی‌دیگرازهم‌استانی‌های‌فریدون‌دربانک‌ملت


زيرتيتر يبل يبفلقف يقليبل

به گزارش استادنیوز، حقوق و پاداشهای چند ده میلیونی تا چند صد میلیونی مدیران دولتی چیزی نیست که دولتمردان بخواهند آسان از آن بگذرند. موید این واقعیت به خوبی در ماجرای دریافت حقوق ۲۳۰ میلیون تومانی شریک حسین فریدون در بانک رفاه مشاهده شد که البته این وضعیت را می‌توان در بانک‌های تجارت، صادرات و ملت هم مشاهده کرد.

بانک ملت بزرگترین بانک خصولتی است که بخش عمده تراکنشهای ارزی کشور را انجام می‌دهد. در حالیکه سهام دولت در این بانک به کمتر از ۵۰ درصد رسیده اما همچنان عزل و نصب و عنان مدیریت در ید دولت است. شبه دولتی ماندن بانک ملت باعث شده تا مدیرعامل آن توسط وزیر امور اقتصادی و دارایی تعیین ‌شود.

وزیر اقتصاد در انتصابات دستگاههای ذیل وزارت اقتصاد (از ایفیک تا گمرک و سازمان مالیاتی) معمولا از بستگان، دوستان و هم حزبی‌های سیاسی حداکثر استفاده را برده است. این رفتار اما در مورد انتخاب مدیران بانک کمی تفاوت دارد. همانطور که جناب ربیعی وزیر رفاه مجبور شد شریک فریدون را به عنوان مدیر عامل بانک رفاه انتخاب کند ظاهرا طیب نیا هم انتخاب گر نبود و مجبور بود تا علی رستگار از همشهریان سرخه‌ای خاندان فریدون را به عنوان مدیر عامل بانک ملت منصوب کند.

رستگار سرخه‌ای که دارای مدرک حسابداری است تا پیش از این مدیر شعب و ناآشنا با مسائل کلان بانکی بود. اما ناگهان در سال ۹۲ به عضو هیات مدیره بانک ملت ارتقا یافت و یک سال بعد (شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۳) مدیر عامل بانک شد. با روی کار آمدن حسن روحانی و برادرش فریدون موجی از انتصابات سرخه‌ای در مجموعه ریاست جمهوری و نهادهای دیگر دولتی ایجاد شد که بخش اندکی از آن به رسانه‌ها درز کرده است.

گرچه علی رستگار دارای ارتباطات بسیار نزدیکی با حسین فریدون است، اما موضوع انتصاب وی، اتفاقا به حسین فریدون ارتباطی ندارد. علی رستگار همشهری و از آشنایان قدیمی خاندان فریدون در سرخه است. این ارتباط به قدری نزدیک بود که برخی گمان بردند رستگار فامیل و پسرخاله روحانی است و دقیقا همین ارتباط سبب شد تا انتصاب وی به مدیر عاملی بانک ملت هم با دستور مستقیم مقامات ارشد به وزیر امور اقتصادی و رئیس بانک مرکزی محقق شده و رستگار یک شبه در سیستم بانکی کشور رستگار شود! اما این دخالت به دلیل فقدان صلاحیتهای لازم جناب رستگار، با ناراحتی و اکراه سیف و طیب نیا مواجه شد.

انتصاب رستگار به روی کار آمدن باند سرخه‌ای ها در بانک ملت منجر شد. رستگار، ناصر شاهین فر دیگر همشهری سرخه‌ای فریدون را به معاونت و عضو هیات مدیره بانک ملت منصوب نمود. همچنین آقای محمود نجاتی همشهری دیگر جناب فریدون به عنوان مدیر اصلی بخش ارزی بانک منصوب نمود. باند سرخه‌ای ها که به طور خاص بر حوزه فعالیتهای ارزی بانک ملت چنبره زده بودند احتمالا با گرایشهای صرافی-ارزی جناب فریدون تناسب هم داشت.

سر انجام در پی رسوایی حقوق نجومی علی رستگار وی مدیریت بانک ملت را واگذار کرد و با رای اعضای هیات مدیره، هادی اخلاقی از مدیران پیشین بانک، سکان هدایت این بانک بزرگ بورسی را در دست گرفت.

بعد از چند روز هم خبر آمد  که علی رستگار مدیرعامل معزول بانک ملت و معاون وی با دستور مراجع قضایی و توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شده است.

بنابراین گزارش پس از مدتها کار شناسایی و اطلاعاتی یک شبکه فساد بانکی در کشور کشف شده که رستگار مدیرعامل معزول بانک ملت یکی از اعضای این باند است.

معاون سابق بین الملل رستگار نیز توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شده است.

**باقی مانده باند سرخه ای ها در بانک ملت

با توجه به حضور چشم گیر و دست داشتن باند سرخه ای ها در راس مدیریتی برخی از بانک ها از جمله بانک ملت، هنوز “داوود اختری” که از اهالی گرمسار است در این بانک حضور دارد و چندین سمت اجرایی هم در این بانک دارد.

داوود اختری طی حکمی در تاریخ۹۴/۱/۱۴ به سمت رئیس اداره مرکزی منصوب می شود اما بعد از گذشت سه ماه از تاریخ مذکور در تاریخ /۹۴/۴/۲۰ به سمت رئیس اداره کل بازررسی و نظارت بانک ملت در می آید.

این انتصاب ها تا تاریخ ۹۴/۸/۱۷ نیز ادامه می یابد و طی حکمی مجددا با حفظ سمت به سمت نماینده مدیر عامل در کمیته اول انظباطی در می آید و بعد از آن در تاریخ ۹۴/۹/۲۹ به عنوان نماینده شرکت ساختمانی بانک ملت در هیات مدیره شرکت واسپاری ملت منصوب می شود.

وی در تاریخ ۹۴/۱۲/۲۷ طی حکمی به عنوان سرپرست مدیریت امور پشتیبانی منصوب می شود.

داوود اختری در سال جاری نیز بعد از انتصاب های گوناگون به سمت ریاست کمیسیون معاملات بانک ملت منصوب می شود.

تصاویر زیر خلاصه ای از رزومه کاری داوود اختری در بانک ملت می باشد:

.

 

 

 

 

در هین رابطه خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا به سراغ داوود اختری، مدیر امور پشتیبانی بانک ملت هم رفت تا توضیحات وی را هم در خبر منعکس کنیم.

وی در گفت‌وگو با دانا در این باره گفت: بنده سابقه سی ساله در بانک ملت دارم و با هیچ رایزنی و گروهی وارد این بانک نشده ام و مسئولیت هایی را که به بنده سپرده شده، بر اساس توانمندی ، پشتکار و تلاشم بوده است. بنده در برهه ای از زمان مدیر بازرسی، پشتیبانی ، امور شعب بانک توسعه و تعاون نیز بوده ام.

 

وی در خصوص تعدد سمت های مندرج در سابقه خود نیز اظهار داشت: سمت کنونی بنده مدیریت امور پشتیبانی است که در این راستا بر اساس سمت خود، رئیس کمیسون معاملات نیز هستم که این سمت برای یک مدیر سمت محسوب نمی شود و حقوق ، حق الجلسه ای و یا هر گونه عایدی نیز از قِبل این سمت عاید بنده نمی شود.

 

مدیر امور پشتیبانی بانک ملت در ادامه افزود: سایر سمت هایی که در سابقه بنده درج شده است، از قبیل رئیس برخی از کمیته ها هم طبیعی است و پست محسوب نمی شود و هیچ گونه دریافتی بابت این سمت ها عائد بنده نمی شود؛ تنها دریافتی بنده از قِبل پست سازمانی است که در حال حاضر در آن مشغول به خدمت هستم.

 

اختری در پاسخ به این سوال که آیا از تمامی باند سرخه‌ای ها که سردم دار آن آقای رستگار بودند فقط شما در حال حاضر در این بانک مانده اید؟ اظهار داشت: همانطور که گفتم بنده متعلق به گروه یا باند خاصی نیستم که با برکناری آن من نیز از جایگاه و سمت خود برکنار شوم؛ بنده از همان اول در بانک ملت بوده ام و سابقه بنده قریب به سی سال در این بانک می باشد.

 

مدیر امور پشتیبانی بانک ملت در پاسخ به این سوال که دریافتی شما در حال حاضر بر اساس سمت هایی که دارید به چه میزان می باشد افزود: دریافتی بنده طبق پست سازمانی که در آن قرار دارم پرداخت می‌شود.

جستجوی پیشرفته


گروه :

       • پربازدیدترین ها
  • آخرین خبرات